Kacanovy - zaniklá středověká ves Konice
22.1.2008
Letecký a povrchový průzkum dávno zaniklé středověké vesnice aneb Jak její obyvatelé přečkali války husitské, ale nedočkali se třicetileté.
Navštívíte-li louku obklopenou ze všech stran lesem, která leží v půvabné poloze ve vzdálenosti o něco málo větší nežli půl kilometru západně od hradu Valdštejna, octnete se na místech, kde přibližně před tisíciletím pulzoval život středověké vesnice. Sotva uvidíte základy vesnických stavení, zato si však obhlédnete poslední stopu sklepa - a co víc, dojdete na jedno místo, kde mohlo klapat kolo malého vodního mlýna. Při troše pozornosti si všimnete i náhonu, který přiváděl příslovečnou vodu na mlýn. Dodnes rodáci nosí na jazyku jméno této středověké vesnice - Konice. Nazývají jím louku a okolí. Nezapomnělo se tak málem půl tisíce let! Tím pádem bylo možno nahlédnout do mluvy kupy písemných zpráv a nalézt rok 1453, kdy se poprvé Konice připomínají. Zase nikoli tak dlouho potom, v roce 1605, již vesnice byla pustá. Nejspíše vesnice Konice vznikla, jak říkal historik Josef Pekař, při „americké kolonizaci" lesnatých prostor Hruboskalska ve 13. až 14. století. Vesnička měla smůlu, že se při své nedůležitosti jenom výjimečně dostala do úřednických zpráv své doby.
Proč Konice zpustly? Povrchový a letecký průzkum to pochopitelně neosvětlil. Pouze se přišlo na stopy zdí, náhonu a sklípky. Nenašla se ani konírna, po níž byly Konice pojmenovány. Ve staročeštině se slovo konírna řeklo jednoduše: „konnicě". Zánik vesnice spočíval v okolnosti, že se její obyvatelé nedovedli v 16. století vypořádat s nepříliš (pro zemědělství) kvalitními přírodními podmínkami. (Lit. Prostředník 2000a, 95; Roubík 1959, 298)
zdroj: Český ráj očima archeologie, Jiří Waldhauser
Autor: kacanovy.cz | Sekce: Archeologie | Tisk | Poslat článek známému
Související články