Jeskyňka pod samotou Vrcha (V Jezírkách)
21.1.2008
Dar archeologa PhDr. Lumíra Jisla, CSc. od ohniště z jeskyňky pod samotou Vrchy u Kacanov.
Přečtěte si slova univerzitního profesora Jana Filipa z jeho rozkošné knížky o archeologii Českého ráje, kde píše o autorovi vykopávek v jeskyňce u Kacanov: Tehdy jsem poznal mladého amatéra L. Jisla z Turnova, který po válce ze záliby přešel k vysokoškolskému studiu pravěku a s druhým členem mého semináře (Františkem Proškem-pozn.autora) provedl výzkum jeskyň (...) na Hruboskalsku.
Už určitě věříte, že tehdejší bankovní úředník Lumír Jisl nepochybně objevil dosud neznámou jeskyňku. Proč ale zaměnil solidní zaměstnání za dráhu vědce? Pravděpodobně chtěl být výzkumníkem, objevovat minulost. Jak to tenkrát asi bylo? Mladý Lumír Jisl s kamarádem se pravděpodobně vyzbrojil polním rýčem, vzal si motyčku na řípu, košťátko, určitě i fotoaparát a začal kopat. Hluboko to nemuselo být, snad stačilo jen půl metru, až narazil na větší množství uhlíků. Očistil je košťátkem a dovtípil se, že se prokopal k jakémusi starému ohništi. Dál pátral v jeho okolí se snahou najít pazourky či zlomky keramiky, aby mohl určit stáří ohniště. Což se mu také podařilo. Nalezl je a do turnovského muzea daroval zlomky větší nádoby, zásobnice, která měla vyhlazený povrch a v podhrdlí plastickou lišku. Až Jan Filip určil stáří hrnce do 9.-6. století př. n. l.
K čemu jeskyňka s keramickou zásobnicí v pravěku sloužila? Těžko mohu odpovědět přesně, protože to s jistotou nevím... Nejspíše ke kultovním obřadům, méně pravděpodobně jako sezónní sídlo člověka. Nejbližší známá vesnička lidí popelnicových polí z doby, kdy byla zhotovena zásobnice, ležela až u břehu Jizery ve vzdálenosti vzdušnou linií málo přes 5 km.
(Lit. Filip 1947, 188, 209)
zdroj: Český ráj očima archeologie, Jiří Waldhauser
Autor: kacanovy.cz | Sekce: Archeologie | Tisk | Poslat článek známému